Cieniowanie grzywki jest krokiem w przód w stosunku do podcinania grzywki. Najczęściej, zabieg cieniowania jest zalecany w przypadku bardzo gęstych grzywek (choć fryzjerzy bardzo chętnie polecają go każdemu) – dzięki niemu bowiem włosy optycznie wydają się lżejsze i lepiej się układają. Ponadto cieniowane grzywki są modniejsze i wyglądają efektownie nawet, kiedy nie przykładamy się za bardzo do zrobienia fryzury.
W jaki sposób zabrać się do cieniowania grzywki? Po przycięciu grzywki, nie odchodź od lustra – najlepiej gdyby włosy były w dalszym ciągu wilgotne. Nożyczki trzymaj pionowo w stosunku do grzywki i zacznij ostrożnie podcinać włosy – zaledwie o kilka milimetrów (maksymalnie w grę wchodzi centymetr – długość cięć zależy przede wszystkim od długości samej grzywki). Nigdy nie cieniuj grzywki pasmo przy paśmie, ponieważ nie da to zamierzonego efektu. Włosy powinnaś podcinać co drugie/trzecie pasmo. Efekt najlepiej będzie widoczny, jeśli cieniowanie będzie „głębokie” tzn. będzie duża różnica pomiędzy pasmem najdłuższym a pasmem najkrótszym.
Samodzielne cieniowanie włosów wymaga dużego skupienia oraz dokładności. Nie powinnaś zabierać się za cieniowanie, jeśli nie potrafisz równo podciąć grzywki. To trudna sztuka, a grzywka to jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów składających się na Twój wizerunek. Pamiętaj, podcinanie i cieniowanie grzywki u fryzjera to nie jest duży koszt, a jednak zawsze możesz mieć pewność, że nie będzie tu żadnej pomyłki. Oczywiście wiadomo, że nie każdy ma czas na to, aby regularnie odwiedzać fryzjera, dlatego warto posiadać umiejętność podcinana włosów (w szczególności grzywki). A kiedy dojdziesz już do wprawy, wtedy ani podcinanie, ani nawet cieniowanie nie powinno sprawiać Ci najmniejszego problemu – pamiętaj jednak, żeby na początku nie ryzykować…
Niewątpliwym ułatwieniem w tym wszystkim może być skorzystanie z profesjonalnego sprzętu takiego jak fotel obrotowy czy inne akcesoria fryzjerskie.