Depilacja laserowa

depilacjaTrwałe usuwanie owłosienia z różnych części ciała pozostaje dla wielu ludzi niedoścignionym marzeniem. Jeśli i Ty pragniesz mieć gładkie ciało, zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat nowoczesnej metody trwałej depilacji, jaką jest usuwanie włosów za pomocą lasera.

Przygotowania do zabiegu

Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, podczas które lekarz stwierdzi, jak powinien wyglądać przebieg przyszłych zabiegów. Sprawdzone zostaną również przeciwwskazania do zabiegu, a są to:

  • ciąża,
  • bardzo mocna opalenizna, poparzenia słoneczne, solarium, samoopalacze należy odstawić na parę tygodni przed zabiegiem
  • kosmetyki zawierające retinol
  • niektóre leki
  • niektóre zioła (np. dziurawiec, nagietek)
  • bielactwo, łuszczyca
  • peelingi
  • niektóre zabiegi dermokosmetyczne i chirurgiczne
  • podrażniona lub nadwrażliwa skóra
  • skłonność do bliznowców i przebarwień
  • infekcje skóry

Skóra powinna być ogolona najlepiej mechanicznie na 2-3 tygodnie przed zabiegiem ,tak by zarost miał ok. 2mm. Nie należy stosować samoopalaczy i kremów z retinolem. Skóra powinna być przed zabiegiem dokładnie oczyszczona i najlepiej nie używać żadnych kremów i kosmetyków w dzień zabiegu.

Pamiętaj, że zabieg można przeprowadzić dopiero po ustąpieniu świeżej opalenizny. Nie należy też przed i pomiędzy zabiegami wyrywać włosów pęsetą, a także stosować kremów do depilacji na ok. tydzień przed zabiegiem. W tym okresie nie powinno się stosować także wszelkiego rodzaju herbatek wyszczuplających, ziół, leków światłouczulających (informacja w ulotce danego leku), kosmetyków złuszczających naskórek (różnorodne peelingi), oraz kremów zawierających składniki takie jak: retinol, isotretinoina, kwasy owocowe, czy witamina C.

Przebieg zabiegu

Na jakość zabiegu wpływają zasadniczo 2 główne czynniki: urządzenie, wykorzystywane do zabiegu (dany typ lasera) oraz osoba, która ten zabieg wykonuje (w przypadku pełnomocnych laserów jest to lekarz).

Jeśli chodzi o typ urządzenia, w Polsce zabiegi wykonuje się przede wszystkim laserami diodowymi lub urządzeniami IPL.

Oba urządzenia sprawdzają się dobrze w zadaniu jakim jest trwałe usunięcie niechcianego owłosienia. Technologia IPL (inaczej Intensed Pulse Light) jest najnowocześniejszym rozwiązaniem, wyprzedzając lasery diodowe o ponad dziesięć lat. Zasadnicza różnica polega na tym, że w przypadku tych urządzeń moc promieniowania jest ograniczona. Laser ma wiele wykorzystań: oprócz depilacji można za jego pomocą przeprowadzać znacznie więcej zabiegów kosmetycznych. Stąd moc lasera może być większa, co zazwyczaj przyczynia się do mniejszej liczby wymaganych powtórzeń zabiegu, ale z drugiej strony, stwarza potencjalne ryzyko poparzeń skóry lub jej podrażnień. To jednak już zasadniczo zależy od osoby, która ten zabieg przeprowadza.

Czas zabiegu jest uzależniony od obszaru, na jakim jest wykonywany. Im większy obszar – tym dłuższy czas. Nie bez znaczenia jest tutaj także typ używanego urządzenia. Przeciętny zabieg trwa od 5 do 15 minut w przypadku wąsika, do aż ok. 2 godzin w przypadku nóg.

Zwykle potrzebne jest wykonanie 4-8 powtórzeń zabiegu, w odstępach ok. 4-6 tygodniowych. W niektórych przypadkach konieczne będzie też wykonanie zabiegu przypominającego, po upływie ok. roku czasu.

Warto pamiętać także, że depilacja laserowa najskuteczniejsza jest dla osób o ciemnych włoskach i jasnej karnacji, i te osoby najszybciej usuną niechciane owłosienie. W przypadku osób o bardzo jasnych włosach, depilacja laserowa może okazać się całkowicie nieskuteczna.

Pielęgnacja po zabiegu

Odpowiednia pielęgnacja po zabiegu depilacji laserowej jest bardzo ważna, ponieważ skóra na pewno będzie zmęczona i podrażniona. Przez ok. 2 tygodnie należy unikać promieniowania UV, i to zarówno z solarium, jak i naturalnego. Wskazane jest stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych. Nie należy używać samoopalaczy, a także stosować preparatów złuszczających i peelingów.

Po każdym zabiegu nie powinno się wyrywać odrastających włosków przez ok. 8 tygodni (zresztą, znaczna część z nich powinna sama wypadać z mieszków).

Pamiętaj, że po zabiegu depilacji laserowej może pojawić się czasowy obrzęk lub zaczerwienienie, obszaru poddanemu zabiegowi. Objawy takie powinny ustąpić po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach do kilku dni.

Delikatne traktowanie skóry po zabiegu oznacza także eliminację mydła (zamiast niego sięgnij po łagodne preparaty myjące niezwierające mydła i alkoholu), unikanie preparatów na bazie alkoholu (patrz salon-diament.pl) i innych drażniących kosmetyków, a także nie powinno się stosować leków i ziół fotouczulających po zabiegu. Unikaj szorstkiego ręcznika i gąbki. Bardzo wskazane z kolei jest stosowanie kremów i balsamów łagodzących i kojących, np. z panthenolem.