Dobre i złe tłuszcze

Tłuszcze są kojarzone z negatywnymi skutkami jeżeli chodzi o urodę. Kojarzone są z otyłością i prawidłowo ponieważ spożywane są w nadmiarze. Jednak tłuszcze muszą być spożywane ponieważ to głównie dzięki nim organizm człowieka pozyskuje energię potrzebną do funkcjonowania. Nadmiar powoduje liczne choroby takie jak miażdżyca.

Tłuszcze występują w większości produktów spożywczych dlatego też łatwo przedawkować zalecane dzienne spożycie. Bardzo groźne są tłuszcze trans zawarte w np. margarynie. Powodują otyłość brzuszną. Wiele krajów ma obowiązek informowania o produktach zawierających te tłuszcze. Bardzo pożądany jest dla organizmu tłuszcz występujący np. w tuńczyku i innych rybach podobnych, jajach czy orzechach. W większości przypadków w ogóle nie zaleca się smażenia potraw, jeżeli już to na oleju roślinnym.

Celulit – tłuszcz podskórny

Celulit to nic innego jak pofałdowana skóra najczęściej w obrębie ud i kolan. Przyczyną powstawania celulitu są najczęściej hormony, a dokładniej ich nadmiar w organizmie. Hormony powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych a to powoduje większy napór krwi i powstanie miejscowego obrzęku. To jest główną przyczyną nieprawidłowego oddziaływania na tłuszcz podskórny, który tworzy deformacje skóry.

Hormonem tym jest estrogen więc głównie kobiety cierpią na to zaburzenie funkcjonowania po części układu krwionośnego, a po części innych czynników.