Aktualnie w medycynie istnieje kilkanaście rodzajów masażu. Jednym z nich jest masaż klasyczny.
Masaż Klasyczny
Jest najpopularniejsza formą masażu, który w zależności od intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Masaż tego typu opiera się na pięciu technikach, takich jak : głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja. Użycie w odpowiedniej kolejności powyższych rodzajów technik gwarantuję skuteczność zabiegu. Jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej.
Zabieg masażu klasycznego może być łączony z dodatkowymi zabiegami ręcznymi lub mechanicznymi. Tak też w zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.
Masaż segmetarny
Masaż segmentarny należy do zabiegów fizykalnych, stanowiąc jednocześnie metodę terapii neuroduchowej. Składa się z wielu rodzajów chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonywania, przy uwzględnieniu zasad dawkowania, pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych powstających na drodze odruchowej. Masaż segmentarny jest masażem diagnostycznym. W porównaniu z masażem klasycznym, znajduje swoje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.
Głównymi wskazaniami do jego stosowania są: czynnościowe i przewlekłe choroby narządów wewnętrznych, zaburzenia krążenia, czynnościowe, zwyrodnieniowe i przewlekłe gośćcowe choroby kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich, stany pourazowe typu skręcenia, zwichnięcia, złamania (np. na natrach), zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego oraz zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wewnątrz wydzielniczych. Natomiast do przeciwwskazań, należą wszystkie ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów wymagające interwencji chirurgicznej,wszystkie zakażenia ogólne przebiegające z wysoką temperaturą,ostre stany zapalne, choroby nowotworowe, krwawienia i krwotoki oraz groźba ich wystąpienia. (Zobacz też: kursy masażu)
Masaż tajski “nuad bo-rarn”
Do dość popularnych w tych czasach masaży należy Nuad Bo-Rarn. Jest to jedyna w swoim rodzaju starożytna metoda łącząca w sobie jednocześnie elementy Hatha Joga, akupresury, refleksologii oraz medytacji, dzięki czemu, masaż tego typu poprawia kondycję fizyczną, duchową i intelektualną osoby masowanej. Ciało osoby masowanej układa się w wybranych pozycjach Hatha Yoga i to właśnie dlatego masaż bywa zazwyczaj nazywany „jogą dla leniwych”. Rytmiczne naciskanie kluczowych puntów na ciele (marma), znajdujących się na przebiegu kanałów energetycznych (Sen), prowadzi do odblokowania energii i jej swobodny, harmonijny przepływ w ciele. W przypadku kobiet, bardzo często jest pomocny w pozbyciu się dolegliwości, takich jak: depresje, stres, migreny, menopauzy, dolegliwości okresu pociążowego. Dość często masaż tajski poprawia również naszą przemianę materii, nasze krążenie krwi i limfy, uwalnia ciało z nagromadzonych toksyn, wzmacnia system immunologiczny organizmu oraz harmonizuje przepływ energii w ciele.