Automasaż jest rodzajem masażu, który można wykonać samodzielnie, na wybranych przez siebie partiach mięśniowych swojego ciała. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla każdej zdrowej osoby, która pragnie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, a także zwiększyć przemianę materii i polepszyć pracę jelit. Jego głównym celem jest usprawnienie przepływu chłonki i poprawa krążenia żylnego. Polepszając trofikę bardzo korzystnie wpływa na wszystkie tkanki kończyny. Przydatny jest w profilaktyce i w zwalczaniu obrzęku po radykalnej operacji, raka piersi.
Systematyka masażu oraz techniki zostały sprowadzone do tego stopnia, że osoby, które wcześniej nie miały nic wspólnego z masażem bez problemów, powinny w ciągu kilkunastu minut, wyuczyć się wszystkich zawartych w nim ruchów. Automasaż został podzielony na dwie części. Pierwszą jest część wstępna, która za zadanie ma poprawić przemianę materii i perystaltyki a także przygotowanie organizmu do bodźców silniejszych. Natomiast część druga jest wykonywana w skurczu izometrycznym,przyśpieszającym spalanie tłuszczu.
Jak przebiega wykonywanie automasażu?
Jako pierwszy i zasadniczy ruch jaki wykonujemy w automasażu jest głaskanie. Tak zaczynamy i kończymy tą formę masażu, jak również oddzielamy następujące po sobie inne techniki. Następnie wykonujemy ruch spiralny, którego głównym zadaniem jest zmobilizowanie układu pokarmowego do bardziej wytężonej pracy. Ruch ten wykonywany jest jednorącz opuszkami palców II-V. Kolejno przechodzimy do rozcierania kolistego. Tu ruch wykonujemy obiema rękami, gdzie powierzchnie natarcia tak jak poprzednio stanowią opuszki palców II-V. Ostatnia z czynności jaka wykonujemy jest ugniatanie. Tą technikę można porównać do urabiania ciasta. Wykonujemy je oburącz po każdej stronie osobno od pępka do lewego i prawego boku. Chwytamy fałd skórny oburącz między kciuk a pozostałe palce. Wolno przesuwamy jedną z rąk w dół, czyli w stronę nóg z jednoczesnym przyciągnięciem drugiej ręki do góry, czyli w stronę głowy. Każdy kolejny ruch wykonywany jest dalej od pępka aż do chwili, gdy ręce dotrą do boku ciała.
Czym wykonuje się automasaż?
Piłki do masażu
Piłki do masażu są niezwykle wszechstronne i mogą być używane do masowania różnych partii ciała. Mogą to być piłki tenisowe, lacrosse, czy specjalne piłki do masażu wykonane z gumy lub silikonu. Piłki te są idealne do masażu punktów spustowych oraz głębokich tkanek mięśniowych.
Wałki do masażu (foam rollers)
Wałki do masażu, znane również jako foam rollers, są popularnym narzędziem do automasażu. Używa się ich głównie do masowania większych grup mięśniowych, takich jak uda, plecy czy łydki. Wałki pomagają w rozluźnianiu mięśni, poprawie elastyczności i zmniejszaniu napięcia.
Kije i laski do masażu
Kije i laski do masażu są długimi, cylindrycznymi narzędziami, które umożliwiają precyzyjny masaż mięśni. Są szczególnie przydatne do masażu kończyn, takich jak łydki czy ramiona. Ułatwiają kontrolowanie nacisku i docieranie do trudniej dostępnych miejsc.
Masażery ręczne
Ręczne masażery są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, zaprojektowane do masowania konkretnych obszarów ciała. Mogą mieć kulki, wypustki lub rolki, które zwiększają efektywność masażu. Masażery ręczne są łatwe w użyciu i pozwalają na precyzyjne kontrolowanie siły nacisku.
Masażery elektryczne
Masażery elektryczne są bardziej zaawansowanym narzędziem do automasażu. Mogą oferować różne tryby i intensywności masażu, wibracje lub podgrzewanie. Są szczególnie przydatne do głębokiego masażu tkanek i relaksacji mięśni po intensywnym treningu.
Techniki automasażu
Masaż punktów spustowych
Masaż punktów spustowych polega na znalezieniu i masowaniu punktów na ciele, które są szczególnie napięte i bolesne. Można używać palców, piłek do masażu lub masażerów ręcznych. Delikatne, okrężne ruchy lub przytrzymywanie nacisku przez kilka sekund pomagają w rozluźnianiu tych punktów.
Rozciąganie mięśni
Rozciąganie mięśni to technika, która łączy masaż z delikatnym rozciąganiem mięśni. Używając wałków do masażu lub kiji do masażu, możemy wykonywać powolne ruchy, jednocześnie rozciągając mięśnie, co pomaga w zwiększaniu elastyczności i zmniejszaniu napięcia.
Wibracje i wstrząsy
Techniki wibracji i wstrząsów są szczególnie efektywne w automasażu przy użyciu masażerów elektrycznych. Wibracje pomagają w głębokim rozluźnieniu mięśni i poprawie krążenia, co przyczynia się do szybszej regeneracji.